Y.K. ÜYESİ / TEKNOLOJİ DANIŞMANI

PROF. DR. IŞIK TARAKÇIOĞLU

1941 Denizli - Buldan doğumlu olan Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu, ilk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra, tekstil kimyası dalındaki Yükseköğrenimini ve Doktorasını Stuttgart Üniversitesinde yapmıştır. 1971 Yılından Temmuz 2008’de emekli oluncaya kadar, kısa bir inkita dışında, Ege Üniversitesinde çalışmıştır. Bu arada Ege ve Uludağ Üniversiteleri Tekstil Teknolojisi Anabilim Dalı ve Tekstil Mühendisliği bölüm başkanlıkları ile E.Ü. Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma - Uygulama Merkezi ile Uşak ve Emel Akın Meslek Yüksekokulları kurucu müdürlükleri görevlerini yürütmüştür. Halen, 2006 yılı sonuna kadar kurucu müdürlüğünü yaptığı TÜBİTAK Tekstil Araştırma Merkezi’nin (TAM ‘ın) kapatılması üzerine kurulan Tekstil Araştırma Derneği’nin Başkanlık ve sahibi olduğu Teks-Tar Güneş Enerjileri Ltd. Şti.’nin müdürlük görevlerini yürütmektedir.

10 Ders ve araştırma kitabı, 14 ders teksiri (çoğaltma yayını), 1 Tekstil Terbiyesi Ansiklopedik Sözlüğü (Almanca-İngilizce-Türkçe) ile yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanmış 150 ’yi aşkın inceleme ve araştırma makalesi bulunan Tarakçıoğlu, bir çok ulusal ve uluslararası sempozyum, seminer ve kursun düzenlenmesinde ve/veya yürütülmesinde görev almış ve bu toplantılarda 190’ı aşkın tebliğ sunmuştur. Son yıllarda Ar-Ge çalışmalarını küresel ısınma dolayısıyla da enerji ve çevre konularıyla bilgi yoğun (fonksiyonel, akıllı, yüksek performanslı teknik) tekstiller konusunda yoğunlaştıran Tarakçıoğlu’nun bu konularda alınmış veya işlemleri devam eden 20’nin üstünde patent ve faydalı model belgesi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu, Dünya Tekstil Üniversiteleri Birliği AUTEX’in tekstil araştırma - geliştirme ve eğitim-öğretim çalışmalarına katkıları nedeniyle her yıl Dünya’da bir bilim adamına verdiği ve tekstilin Nobel’ i sayılan “ 2009 AUTEX Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibidir. 2011 yılında TPE’ nin davetlisi olarak katıldığı Fikirler-Buluşlar-Yeni Ürünler IENA 2011 Fuarı’nda Fuar Altın Madalyası, Ekoloji için Madalyası ve Romanya Araştırma Gençlik ve Spor Bakanlığı Fuar özel ödülünü kazanmıştır.