We Care

Tekstar sürdürülebilirlik ilkesiyle çıktığı yolda,  ekonomik sorumluluklar haricinde insan ve çevreyi de sorumluluk anlayışından ayırmamaktadır. Gelecekte var olabilmek için bu anlayışı şirket içinde ve diğer tüm iş birliklerinde sağlanması adına, Tekstar ;  ‘Çevresel Sürdürülebilirlik’ ve ‘Etik Çalışma Kuralları’nı oluşturmuş ve teşviki konusunda taahütte bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı benimseyerek ‘Sorumlu ol, Sürdürülebilir ol’ sözüyle yönetimine devam eden şirketimiz özellikle çevresel sorumluluklarına verdiği önemi göstermek adına “We Care” adı altında  bir hareket başlatmış, çalıştığı kurumlara dünyamızın devamı adına dikkat ettiği hususlardaki tutumunu ilham vermek adına ayrıca paylaşmaktadır. 

 

 

 

 

BCI- Better Cotton Initiative: Daha İyi Pamuk Girişimi, pamuk üretiminin olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini azaltmayı ve sektörün geleceğini daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen çok paydaşlı, uluslararası bir insiyatiftir. Hedefi çiftçiyi gerekli bilgi, beceri ve araçla donatarak tarim uygulamalarini sürekli iyilestirmek ve sürdürülebilir pamuğu ana ürün olarak erişilebilir kılmaktır. (www.bettercotton.org) 

 

Adil Ticaret Pamuğu: Adil ticaret pamuğu, zararlı böcek ilaçları, çocuk işçiliği veya zorla çalıştırma kullanılmadan üretilir. Pamuk tarlalarındaki işçilere daha adil ücret ve çalışma koşulları sağlar.

 

 

STANDARD 100 by OEKO-TEX®, tekstil ürünlerinin zararlı maddelere karşı test edildiği dünyanın en bilinen sertifilkasıdır.
Tekstar, yalnızca OEKO-TEX sertifikasına sahip kumaş ve aksesuar tedarikçileri ile çalışır, böylece müşterilerimizin eşyalarının her bileşeninin, yani her ipliğin, düğmenin ve diğer aksesuarların zararlı maddeler için test edildiğinden ve dolayısıyla ürünün kesinlikle insan sağlığına zararsız, güvenli olduğundan emin olunur.

 

 

Yeşil Enerji; Tekstar olarak yenilenebilir, sürdürülebilir ve doğal olarak yenilenen doğal kaynaklardan gelen Yeşil Enerjiyi kullanmaya önem veriyoruz. Genel merkezimizde kullandığımız elektriğin tamamı Hidroelektrik ve Rüzgar Enerjisinden üretilmektedir.

 

Sürdürülebilir Toplum;  Sürdürülebilir bir gelecek için STK'lar çok önemlidir. Bu nedenle bu organizasyonları desteklemek ve proje işbirlikleri için çalışmalar yapılmaktadır. 

 

     

Azalt & Dönüştür;  Karbondioksit emisyonlarının küresel iklim değişikliğinin birincil itici gücü olduğu gerçeğini bilen Tekstar, karbon ayak izini azaltma sözü veriyor. Tüm üretim süreçlerinde genel tüketim izlenmekte ve gereksiz kullanımlar azaltılmaktadır. Geri dönüştürülmüş ambalajlar kullanılarak plastik ve kağıt kullanımı azaltılmaktadır. Dayanıklı ürünler üretilerek ürün kullanım ömürleri uzatılmaktadır. Çok noktalı teslimat sistemimi ile, bayilik sistemlerine sahip müşterilerin siparişleri doğrudan ihtiyaç duyulan yere transfer edilmektedir. Hedef noktaya direkt teslimat, ekstra nakliyeyi ve böylelikle emisyon salınımını azaltır. Şirket olarak tahmin edileceği üzere üretim ana atığı kumaştır. Geridönüşüm işbirlikleri sayesinde bu atıklar, iplik veya yalıtım malzemelerine dönüştürülmektedir. Geri dönüştürülmez ve çöp sahasına atılırsa, kumaşlardaki boyalar ve kimyasallar toprağa sızarak yerel su sistemlerini kirletebilir. Giyim üretiminden kaynaklanan her bir pound atık, 2,06 pound CO2-E ile ilişkilidir. Kumaş geri dönüşümü, onların çöplüğe atılmasını önler ve CO2 emisyonlarını engeller.